Od 10. 10. do 12. 10. 2014 sme sa aj my Košičania zúčastnili celoslovenskej abilympiády zdravotne hendikepovaných ľudí, ktorá sa konala v priestoroch hotela Sorea v Bratislave. Tento hotel bol pre nás príjemným prekvapením, lebo po iné roky sme boli zvyknutí na oveľa skromnejšie priestory. Keďže lokalizácia miesta konania bola v manuáli akcie presne označená, nemali sme problém toto miesto nájsť. Hneď po príchode na parkovisko nás príjemne prekvapila organizácia celého podujatia. Od začiatku sa nám venovali dobrovoľníci, ktorí pomáhali už na parkovisku odniesť batožinu do hotela a oboznámili nás s ďalšími inštrukciami. Bolo to veľmi potrebné, pretože hotel Sorea je situovaný v členitom teréne a bolo potrebné zvládnuť niektoré menšie úskalia, napríklad stúpanie do kopca. Ubytovaní sme boli v dvojlôžkových izbách, ktoré boli vybavené kompletným príslušenstvom. Trošku nás prekvapil prístup do jedálenskej časti, kde bolo nutné prekonať pár schodov, a nebol k dispozícii výťah. Organizátori to vyriešili mobilnou plošinou, ktorú hendikepovaní účastníci hojne využívali. Bolo len potrebné urobiť si dostatočný časový priestor, aby sa všetci dostali načas tam, kam potrebovali.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

Je pravda, že sa každoročne tejto súťaže pracovných a talentových zručnosti nezúčastňujeme, ale povedali sme si, že teraz to opäť skúsime. Veď aj stretnúť dlho nevidených priateľov bolo pre nás príjemným spestrením.

Do Bratislavy sme dorazili na dvoch autách, z toho štyria sme aj súťažili v rôznych disciplínach, ako boli maľovanie na hodváb, počítačová editácia textu či aranžovanie kvetov. Súťažných kategórii bolo okolo 24, takže výber bol pestrý a každý si tam našiel tú svoju, v ktorej vyniká a ktorá je pre neho tá naj. Jednotlivé súťažné disciplíny sa konali vo viacerých priestoroch hotela. Súťažné plochy boli usporiadané tak, aby každý súťažiaci mal maximálny komfort pri samotnej súťaži. Dostatočné miesto bolo vyhradené aj pre kamarátov – divákov, ktorí súťažiacich pri ich výkonoch povzbudzovali.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

Boli sme tam aj takí, ktorí sme nemali veľa skúseností s vybranou disciplínou, a predsa sme uspeli. Maľovanie na hodváb bolo pre nás niečo nové, čo sme si síce predtým vyskúšali, ale žiadna veľká príprava nebola. Bola to pre nás výzva a nič iné nám neostávalo, ako zapojiť všetku svoju fantáziu a pohrať sa s farbami. Keď sme videli ten rozmer hodvábu, tak sme mysleli, že to bude práca na celý deň, ale stihli sme to za tie tri hodiny stanoveného času. Naša snaha sa vyplatila a odniesli sme si prvé miesto, ktoré získala Anna Mihová, a tretie miesto, ktoré získala Jana Lysáková. Uspela aj Marcela Franeková v aranžovaní kvetov, ktorá získala prvé miesto, a v počítačovej editácii textu sme to dotiahli na druhé miesto, o ktoré sa pričinil Markus Kövér.

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

Celodenné úsilie súťažiacich bolo zhodnotené na večernom galaprograme. Organizátori vhodne skĺbili vyhlasovanie výsledkov a odovzdávanie cien za 1., 2. a 3. miesto s hudobným programom skupiny Senzus a ich moderátorom a zabávačom v jednej osobe. Slávnostný večer sme spoločne zakončili gratuláciami A. Bitterovi a jeho kolektívu za úspešnú 20-ročnú existenciu abilympijského hnutia na Slovensku. Po oficiálnej časti nasledovala spoločenská zábava spojená s konzumáciou niektorých súťažných produktov (chlebíčky, koláče...).

12. Abilympiáda 2014 12. Abilympiáda 2014

12. ročník celoslovenskej abilympiády v nás zanechal veľmi dobré dojmy, organizáciu podujatia hodnotíme pozitívne. Ďakujeme všetkým zúčastneným – organizátorom, dobrovoľníkom, súťažiacim aj rozhodcom za skvele odvedenú prácu. Ceníme si, že opäť mali chuť a dostatok síl zorganizovať podujatie takéhoto rozmeru a že urobili maximum pre pohodlie všetkých prítomných.

Už teraz sa tešíme na ďalšiu abilympiádu, na ktorej sa budú môcť opäť prezentovať všetci zruční a nadaní ľudia s hendikepom bez rozdielu veku.

Do videnia...